Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vlast kontroliše istrage, Crna Gora isključena iz Egmont grupe * Funkcioneri razriješeni, Marković preuzeo MORT * Brajović sakrio 150.000 eura od prodaje zemlje * Vlada se zadužuje još 250 miliona * Obavezna zimska oprema gdje ima snijega, leda ili poledice * Svjedoci stežu obruč oko Donalda Trampa * Fešta bokeškog vaterpola
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 15-11-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milan Knežević, jedan od lidera DF-a i predsjednik DNP:
– Da je „Mali Šengen“ predložio Haradinaj ili Kurti, Crna Gora bi glavačke uletjela u u taj projekat. Ovako je ideja potekla od Beograda i zvanična Podgorica je odmah protiv.

Vic Dana :)

– Au sinko moj, čudo da si još živ. Ako se desi da umreš, jel želiš da budeš sahranjen u grob ili kremiran?
– Znaš kako, ja bih da budem flaširan!


Razgovaraju dvije komšinice pa upita jedna drugu: Komšinice, ko je onaj zgodni frajer kojeg si jutros ispratila iz stana?
– A, to je student četvrte godine medicine...
– Redovan?
– Ma, ne. Samo kad mi je muž na putu.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2019-11-14 MINISTAR PRAVDE NEĆE DA KOMENTARIŠE STAV DA SUDSKE INSTANCE NE ISPITUJU ZAKONITOST ODLUKA PARLAMENTA O RAZRJEŠENJU
Pažin Pažin ne bi o mišljenju Vrhovnog suda Načelni pravni stav Vrhovnog suda, makar trenutno, nije izjednačio sudsku praksu u Crnoj Gori, pa dio sudija odlučuje da primijeni stanovište te sudske instance, a drugi dio nastavlja da donosi presude kojima odluke parlamenta o smjenama proglašava nezakonitim
Dan - novi portal
Iz kabineta Zorana Pažina za „Dan“ su kazali da ministar pravde neće komentarisati pravni stav Vrhovnog suda po kojem redovni sudovi ne mogu preispitivati odluke Skupštine. To je saopšteno nakon što smo prošle nedjelje zatražili od ministra Pažina da nam objasni u kojoj demokratskoj državi sudovi ne mogu preispitivati odluke Skupštine, te da li je takav načelni pravni stav u skladu s Ustavom, zakonom i da li smatra da bi ga eventualno trebalo preispitati i povući.

Vrhovni sud donio je krajem juna načelni pravni stav po kojem se odluke Skupštine Crne Gore o izboru, imenovanju ili razrješenju javnog funkcionera ne mogu pobijati (osporavati) u upravnom sporu niti u parničnom postupku, osim kada je to izričito zakonom propisano.

Takav pravni stav uslijedio je nakon što je parlamentarna većina razriješila više predstavnika savjeta Radio-televizije Crne Gore (RTCG), Agencije za sprečavanje korupcije, Agencije za elektronske medije (AEM) i Centralne banke, a čije smjene su u prvostepenim sudskim postupcima ocijenjene kao nezakonite.

U obrazloženju načelnog stava Vrhovnog suda, na čijem je čelu predsjednica Vesna Medenica, precizirano je da je Ustavom propisano u članu 82 da Skupština Crne Gore bira i razrješava predsjednika i članove Vlade, sudije Ustavnog suda, vrhovnog državnog tužioca i četiri člana Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika, imenuje i razrješava zaštitnika ljudskih prava i sloboda, guvernera Centralne banke i članove Savjeta Centralne banke Crne Gore, predsjednika i članove Senata Državne revizorske institucije, i druge nosioce funkcija određene zakonom.

– Kako je zakonom izričito isključeno vođenje upravnog spora, to se protiv takvih odluka ne može voditi ni parnični postupak. Drugačiji zaključak od ovog ne može se izvesti ni iz odredbe člana 14 Zakona o sudovima, jer je tom odredbom propisana nadležnost osnovnog suda „ako zakonom nije propisana nadležnost drugog suda“. Međutim, u situaciji kada je isključena nadležnost suda koji bi po opštim propisima bio nadležan, onda se iz ove odredbe Zakona o sudovima ne može izvoditi zaključak da je nadležan neki drugi sud. Izuzetak postoji samo u situaciji kada je posebnim zakonom izričito propisano pravo na sudsku zaštitu – ocijenjeno je u pravnom stavu koji je proistekao sa Opšte sjednice Vrhovnog suda.

Načelni pravni stav Vrhovnog suda nije izjednačnio sudsku praksu, makar trenutno. Pojedine sudije koje sude u predmetima po tužbama razriješenih funkcionera odlukama Skupštine počele su da primjenjuju načelni pravni stav i da odbacuju tužbene zahtjeve, iako su ih ranije usvajale (slučaj Gorana Đurovića). Druge sudije ostaju dosledne svojim ranijim presudama i uprkos ukidanju odluke od strane Višeg suda, donose istovjetu i presuđuju da je nezakonita odluka Skupštine o smjeni (slučaj Irene Radović).

A.O.




Pravni stav obavezujući
Na konferenciji Centra za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO), koja je održana u septembru, premijer Duško Marković je kazao da je u crnogorskoj sudskoj praksi načelni stav Vrhovnog suda, kao najvišeg suda u zemlji, obavezujući za sve sudove u sličnim predmetima. On je tada, odgovarajući na pitanje poslanika Miodraga Lekića, kazao da pravni stav Vrhovnog suda kada je u pitanju sudsko ispitivanja odluka Skupštine nije incidentan slučaj, već da se radi o ujednačavanju sudske prakse u sličnim predmetima.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"